BREXIT 2

20.10.2016 19:00

Vážený pane premiére,

při 49. schůzi jsem se vás v rámci interpelací ptal na postoj české vlády k rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z Evropské unie. Byl jsem rád za vaši odpověď, že si je česká vláda vědoma důležitosti vzájemného spolupráce mezi Velkou Británií a dalšími evropskými zeměmi. Koneckonců, jak sama řekla nová britská premiérka Theresa May, Velká Británie opouští Evropskou unii, nikoli Evropu.

V mezidobí od mé poslední interpelace však bylo možné zaznamenat hlasy některých evropských politiků volajících po setrvání Skotska, které se v referendu vyslovilo proti brexitu.

Domnívám se ovšem, že jakákoli případná snaha o zachování skotského členství v Evropské unii by se fakticky rovnala snaze o roztříštění Velké Británie a znamenala by zcela nepřípustné vměšování se do vnitřních britských záležitostí.

Ptám se vás proto, pane premiére, zda se v této souvislosti připojujete k francouzskému prezidentovi Hollandovi, který rezolutně odmítá, aby Evropská unie vyjednala se Skotskem jakoukoli separátní dohodu?

Děkuji za odpověď.