Zelená nafta

21.10.2016 11:53

 Vážené kolegyně, vážení kolegové,

není to na půdě tohoto shromáždění poprvé, kdy kritizuji různé výjimky a dotace, které jen zesložiťují daňový systém, který v České republice patří k nejsložitějším na světě. Dotace různých druhů jsou výhodné vždy pouze pro konkrétní skupinu, která je pobírá, ostatní občané musí vše zaplatit ze svých daní. Nakonec chce každý nějakou tu dotaci, aby své znevýhodnění kompenzoval. Vzniká tak složitý a netransparentní sytém.

Místo, abychom netransparentní dotace odstraňovali a vytvořili tak rovné prostředí, ve kterých firmy uspějí díky svého know-how, vláda se vydává opačným směrem, když navrhuje rozšíření dotací na takzvanou „zelenou naftu“

Jen těžko lze obhájit fakt, že někteří podnikatelé musí do aut a strojů koupit palivo za běžné tržní ceny, ale ti, kteří podnikají v zemědělství, dostávají příspěvek. Kdo to zaplatí? Odpověď je snadná: my všichni. Všichni občané ze svých daní. Místo, abychom tento dotační paskvil zrušili úplně, vláda se chystá dotace rozšířit, nyní i na živočišnou výrobu.

Kabinet zároveň zůstává věrný své doktríně, že jakýkoliv styk občana s úřady musí být pro člověka co nejsložitější. Čerpání dotací na v uvozovkách zelenou naftu tak kvůli složitému papírování zůstává výhodné zejména pro velké podniky. Ano, o dotaci mohou žádat i rodinné farmy, ale kde má rodina získat znalosti o složité administrativě? Navíc hodiny strávené papírováním za ně nemá kdo odpracovat a časová investice v porovnání se získanou dotací nemusí být ani výhodná.

Nová úprava tak zjevně vychází vstříc obřím zemědělským a potravinářským konglomerátům. Je otázkou, zda je opravdu náhoda, když se novými úlevami pro tyto podniky zabýváme ve chvíli, kdy je ministr financí zároveň vlastníkem firmy, která v odvětví patří k největším.

Těžko může někdo soudný souhlasit s tím, že poslanci jsou tu od toho, aby podporovali obří podniky, aby byly ještě větší. Jsem přesvědčen, že Sněmovna je tu proto, aby nastavila rovné a férové podmínky, které budou platit pro všechny. Není úkolem státu, aby deformoval trh a jednu skupinu občanu zvýhodňoval před jinou.

Děkuji za pozornost.